tvoj svijet tehnologije

free

Colin McRae Rally 2.0 – „otac svih reli igrica“

Codemasters je u svijet reli video igara ušao 1998. godine inspirisan upravo pomenutim SEGA relijem, a s ciljem da napravi naslov koji će ljubiteljima auto trka pružiti nezaboravan i realističan ugođaj upravljanja pravim (licenciranim) trkačkim automobilima.

Na samom početku ovog milenijuma izašla je jedna veoma kvalitetna igrica iz žanra „auto-trke“ koja i danas privlači pažnju ljubitelja video igara. Zahvaljujući predanom radu jedne od najstarijih britanskih gejming kompanija, Codemasters, kao i doprinosu legendi reli trka, Škotlanđaninu Kolinu Mekreu i Velšaninu Nikiju Gristu, napravljena je reli video igra koju mnogi smatraju „ocem svih reli igara“ – Colin McRae Rally 2.0.

Možda će se neki dobro upućeni čitaoci, a posebno fanovi retrogejminga, zapitati da li je baš ova igrica zaslužila titulu koju joj je EA Sports dao, a povodom proslave dvije decenije od nastanka (ljeta 2020. godine), te da li smo možda zaboravili kako je sve počelo u svijetu reli igara sa čuvenim SEGA Rally Championship (1994).

Na poznati SEGA reli svakako da nismo zaboravili – štaviše, moramo ga pomenuti kada analiziramo nastanak CMR 2.0. Ali, kada uzmemo u obzir sve novitete koje je CMR 2 unio u svijet video igara, posebno u kontekstu licenciranih staza, reli automobila i realističnog upravljanja, čini nam se opravdanim da baš ovaj naslov dobije već pomenutu titulu „oca svih reli igrica“. A evo kako je sve počelo.

Kao što se može vidjeti iz naziva igre, Colin McRae Rally 2.0 nije prva (a ni posljednja) igrica iz istoimene franšize. Codemasters je u svijet reli video igara ušao 1998. godine inspirisan upravo pomenutim SEGA relijem, a s ciljem da napravi naslov koji će ljubiteljima auto trka pružiti nezaboravan i realističan ugođaj upravljanja pravim (licenciranim) trkačkim automobilima. Ne čudi što je inspiracija bio upravo SEGA reli, jer je u pitanju svojevrsni klasik iz perioda arkadnih sistema koji je 1994. godine postavio temelje za budući razvoj ovog zanimljivog podžanra u svijetu virtuelnih trka. Iako je nudio svega dva licencirana automobila (Toyota Corolla i Lancia Delta Integrale) i tri vrste nelicenciranih staza, SEGA Rally Championship je za to vrijeme ponudio sjajnu grafiku i tada neprevaziđen gejmplej zahvaljujući posebnim foteljama za gejmere koje su simulirale sjedište koje postoji u reli automobilu, kao i volanu s pratećom instrument tablom.

SEGA Rally Championship arkadni sistem. Slika: Brettv8 (Wikimedia Commons)

Iz naziva igre vidi se i da ista nosi ime jednog reli vozača – Kolina Mekrea. Ovaj Škotlanđanin, koji inače dolazi iz porodice čiji članovi su poznati kao odlični karting i reli vozači, upisao se u istoriju relija nakon legendarne pobjede koju je ostvario na Svjetskom reli šampionatu 1995. godine. Te godine, Mekre ne samo što je bio prvi i što je donio titulu u klasi proizvođača (Subaru), već je do trofeja došao sa svega 27 godina i to pred domaćom publikom (trka u Česteru na samom kraju šampionata). Mekre je tako postao najmlađi reli vozač kojem je pošlo za rukom da osvoji Svjetski reli šampionat, a u tom momentu bio je i jedini Britanac s ovom titulom.

Mekre za volanom automobila koji je zahvaljujući njemu i postao „svjetska reli ikona“ (Subaru Impreza 555). Slika: Subaru

Mekre je nažalost poginuo 2007. godine u nesreći za koju se pretpostavlja da se desila nakon što se iskusni reli vozač odlučio da izvede jedan nepotreban manevar tokom niskog letjenja helikopterom. U toj tragediji stradale su još tri osobe, uključujući i njegovog sina. No, istorija pamti Mekrea po izuzetnoj hrabrosti i spremnosti da rizikuje, a posebno po motou: „Kada sumnjaš, dodaj gas“ (If in doubt, flat out). Zahvaljujući doprinosu u svijetu reli trka, Mekre je nagrađen prestižnim Ordenom britanskog carstva (Member of the Order of the British Empire). Danas, bogatu tradiciju Mekreovih čuva sin Kolinovog brata, Alistera, Maks Mekre.

Dakle, Mekre i njegov suvozač, Niki Grist, bili su idealni kandidati za stručne saradnike koji bi bili angažovani za potrebe pravljenja nove reli igrice, na kojoj je krajem devedesetih godina prošlog vijeka radio britanski studio Codemasters. Na ljeto 1998. godine, Codemasters je pustio na tržište prvi naslov u franšizi koja traje i dan danas (samo je poznata pod drugim imenom – DiRT). Inspiraciju za ovaj naslov, kao što smo već istakli, britanski studio tražio je u tada veoma popularnim naslovima za arkadne sisteme i konzole. Portal Edge piše da je Codemasters ideje za svoju igru tražio u SEGA Rally ChampionshipScreamer Rally i WaveRace. Od svih njih, a prema riječima producenta CMR franšize Gaja Vildeja (Guy Wilday), najvažniji za razvoj nove igre bio je upravo SEGA Rally Championship:

„Suština [nove] igrice bila je bazirana na upravljanju automobilima koje je postojalo u Sega Rally. Svako ko je igrao ovu igricu volio je kako su se automobili ponašali na različitim površinama, a posebno činjenicu da je automobil realistično skretao po labavom šljunku. Upravljanje automobilom [u Sega Rally] sjajno je i dan danas i još uvijek predstavlja arkadnu mašinu kojoj se rado vraćam, kad imam vremena“. (Translated excerpt from an interview with Guy Wilday published on Edge)

Igrica WaveRace takođe je igrala važnu ulogu jer je inspirisala dizajnere CMR da osmisle „recept“ koji će franšizi garantovati tako dug uspjeh, a to je spoj realističnog upravljanja reli automobilima i relativno lakih kontrola za prosječnog gejmera. U intervjuu za EuroGamer iz 2002. godine, Vildej upravo istače da je formula za uspjeh CMR franšize bila u dobrom balansu između realistične simulacije reli trka i lakog upravljanja (playability).

Prva reli igrica koju je Codemasters pripremio naišla je na veliku popularnost u Evropi, gdje je prodata u nešto više od 2,4 miliona primjeraka (podaci prema vgchartz). Zanimljivo, na tržištu Sjeverne Amerike i Japana nije doživjela ni približno toliku popularnost, pa je na ovim tržištima prodato ukupno svega oko 200 hiljada kopija. Bilo kako bilo, gejmerima i kritičarima se svidio koncept ove igrice, a posebno realistično upravljanje. No, nedostatak dobre muzike, suvozača koji daje direktive i „ispolirane“ grafike uticali su na to da ocjene budu u prosjeku oko 7/10.

CMR 1 (1998). Slika: GTramp via mobygames.com

Iskustvo gejming zajednice nakon prvog dijela znatno je uticalo na developere tokom pripreme naslova koji je u fokusu našeg članka. Ovog puta, Codemasters i legende britanske reli scene odradili su fantastičan posao vrijedan čiste desetke. Grafika, mehanika upravljanja, muzika, staze, automobili – sve je odrađeno na visokom nivou. Daily Radar i Hot Games su ovom naslovu dali maksimalnih 100/100, dok je IGN dao ocjenu 94/100 i sljedeći komentar:

„CMR 2.0 čisti konkurenciju na svakom polju. Svaki aspekt igrice je poboljšan i upakovan u proizvod najboljeg kvaliteta. Codemasters je s Colin McRae Rally 2.0 još jednom napravio najbolju reli igricu na planeti.“ (via Metacritic)

Već na samom početku, gejmere dočekuje uvodni video koji demonstrira karakteristike igrice kroz vožnju u kojoj je glavna zvijezda Ford Focus. Ovu vožnju, prema našem mišljenju, prati jedan od najboljih instrumentala u svijetu reli igrica. Upravo je uz ovaj video EA Sports proslavio dvije decenije CMR 2.0 uz komentar da je u pitanju „otac svih reli igrica“.

Meni igrice je prilično minimalistički odrađen i sadrži par opcija za trke, kao što su rallyarcade i network. Svaki od ovih modova donosi mogućnost solo igranja ili igranja s više igrača. Igrači prije trke mogu napraviti svoj profil s imenom i datumom rođenja.

Prije svake trke, očekivano, igrač ima mogućnost da odabere neki od licenciranih reli automobila (ukupno 16 u ponudi) i potom da odabrani automobil detaljnije podesi u skladu s karakteristikama staze (ukoliko smatra da je to potrebno). Za podešavanje automobila igrač ima na raspolaganju odabir guma, podešavanje vješanja, kočnica, upravljačkog sistema i slično. Farba automobila se ne nažalost ne može mijenjati, kao što je to recimo slučaj s modernim DiRT naslovima, već postoji samo jedna unaprijed definisana varijanta.

Odličan gejmplej je jedna od najvažnijih karakteristika ove igrice. Upravljanje automobilima zaista predstavlja sjajan balans između realistične fizike i relativno lakog snalaženja za tastaturom (tada nije bila raširena praksa upotrebe gejming volana, mjenjača i pedala). Automobili se ponašaju u skladu s podlogom koju prolaze, pa će tako najlakše upravljanje biti tokom vožnje po asfaltu, a najizazovnije tokom vožnje po snijegu, gdje automobil prosto „vuče“ ustranu. Primjer vožnje po snijegu možete vidjeti u našem gejmplej video snimku ispod.

Pored solo trke, postoji mogućnost trke s više takmičara kojima upravlja računar. Ove trke prati i veoma dobra muzika, slično kao i kod Need For Speed naslova iz ovog perioda.

Da napomenemo i to da je upravljanje automobilom bilo moguće iz različitih uglova, tj. dostupne su bile različite kamere: bliže automobilu ili dalje od automobila, s pogledom na haubu, s pogledom ispred branika ili pak s pogledom iza volana. Ova posljednja možda je i najbolja za upotpunjavanje reli ugođaja, ali je ujedno i najteža za upravljanje. Tokom vremena, ovaj aspekt CMR franšize konstantno je usavršavan, pa je kamera za volanom u savremenim DiRT naslovima pravi izbor za potpun ugođaj i realistično upravljanje automobilom.

O tome koliko se ova igrica urezala u sjećanje gejmerima najbolje govori i činjenica da je prije par godina snimljena i simpatična parodija u čast ove igrice i uspomene na Kolina Mekrea. Tvorci ovog zanimljivog ostvarenja potrudili su se da dočaraju CMR 2.0 uz pomoć autića na daljinsko upravljanje koje su do posljednjeg detalja, baš kao i njihovo okruženje, dotjerali tako da autentično predstavljaju igricu. To je izazvalo i par šaljivih komentara na račun „nadrealne“ grafike.

Sve u svemu, CMR 2.0 je i danas jedno fenomenalno gejming reli iskustvo, uprkos tome što se radi o naslovu starom 23 godine. Sjajno upravljanje, odlično odrađeni licencirali reli automobili i karakteristična ambijentalna muzika zasigurno će probuditi osjećaj gejming nostalgije kod svakog ko je imao priliku da se oproba u ovom i drugim pomenutim reli klasicima. Ostaje žal što varijanta za mobilne telefone više ne postoji jer smo sigurni da bi mnogi ljubitelji franšize opet voljeli da se oprobaju u ovom legendarnom naslovu i na mobilnim uređajima.

Podijeli na društvenim mrežama: