tvoj svijet tehnologije

free

COMPUTEX 2024 najavio početak ere prevlasti vještačke inteligencije

Ono što je svakako najvažnije za razumijevanje globalnog značaja COMPUTEX-a 24, koji prevazilazi okvire gejminga, jeste odabir glavne teme sajma koja je ove godine glasila „AI koja povezuje“ (Connecting AI).

Početkom prošlog mjeseca održan je jedan od najvećih i najznačajnijih događaja u svijetu računara – COMPUTEX. Tradicionalni skup najvećih imena iz svijeta ICT industrije na Tajvanu i ovog puta je donio brojne novitete iz raznih oblasti ICT tehnologija, ali je, čini se, obim i značaj tih noviteta mnogo veći nego ranije. Vrtoglav uspon vještačke inteligencije (AI) pretvorio je ovogodišnji COMPUTEX, inače omiljen među gejming populacijom, u događaj potpuno posvećen budućem razvoju AI. I dok su nas neke najavljene promjene obradovale, neke su ostavile i dosta razloga za zabrinutost.

Na samom početku valja istaći da je COMPUTEX 2024, prema riječima organizatora, premašio sva očekivanja kada su u pitanju brojke i globalni značaj tema o kojima se govorilo. Prema zvaničnim podacima, ovogodišnji COMPUTEX ugostio je do sada najveći broj izvršnih direktora (CEO) najznačajnijih globalnih ICT kompanija, kao što su NVIDIA, AMD, Intel, Qualcomm i MediaTek. Iskusnijim gejmerima i kompjuterašima sva ova imena dobro su poznata, a valja podsjetiti da se radi o kompanijama koje na tržište plasiraju neke od najboljih modela procesorskih, grafičkih i integrisanih čipova za računare, laptopove, konzole, mobilne konzole i mobilne telefone. Naravno, nisu samo po tome poznati, a ubrzo ćemo vidjeti i zašto je to bitno za neke od njih.

Ovog puta u centru dešavanja bila je izvršna direktorica AMD-a, Dr. Liza Su. Slika: COMPUTEX

Interesantan podatak je da je posjećenost COMPUTEX 2024 premašila očekivanja organizatora te je umjesto 50 000 sajmu na kraju prisustvovalo preko 85 000 posjetilaca.

Slika: COMPUTEX

Tajvan najavio transformaciju u „AI pametno ostrvo“ dok vještačka inteligencija polako postaje geopolitički značajan faktor

Ono što je svakako najvažnije za razumijevanje globalnog značaja COMPUTEX-a 24, koji prevazilazi okvire gejminga, jeste odabir glavne teme sajma koja je ove godine glasila „AI koja povezuje“ (Connecting AI). Možda na prvi pogled ova najava i ne djeluje nešto posebno. Ali, osvrnimo se na izjave koje su dali, između ostalog, predsjednik Tajvana, kao i predsjedavajući tajvanskog savjeta za razvoj spoljne trgovine.

Na ceremoniji otvaranja, predsjednik Tajvana, Lai Čingte (Lai Ching-te), izrazio je nadu da će kompanije osigurati investicije koje će Tajvan učiniti „pametnim ostrvom vještačke inteligencije“ (AI Smart Island), a zauzvrat je obećao da će institucije obezbijediti adekvatno napajanje električnom energijom, razvoj super-računara, te da će nastaviti da ulažu u mlade talente. Samo iz ove kratke izjave možemo da naslutimo razvoj nekih novih obrisa buduće geopolitičke i tehnološke stvarnosti koja pomalo podsjeća na neke elemente futurističkih RPG i RTS naslova, a u kojoj će strateški najvažniji igrači na globalnoj sceni biti ne one zemlje s najviše prirodnih resursa, najvećom teritorijom i/ili najvećom vojskom, već zemlje s najboljim kapacitetima za razvoj vještačke inteligencije. Ko bude imao najbolje i najbrže čipove za razvoj vještačke inteligencije, biće globalni lider u budućem poretku jer je potencijal AI ogroman.

U tom kontekstu možemo se prisjetiti i našeg prošlogodišnjeg članka na temu razvoja grafičkih čipova u NR Kini, jer se u tom slučaju mogu prepoznati ambicije jedne globalne sile da obezbijedi prvenstvo u tehnologiji koja će biti presudna za budući razvoj. Stoga vjerujemo da je najava pretvaranja Tajvana u „AI ostvro“ koje će predvoditi revoluciju u svijetu vještačke inteligencije zanimljiva tema ne samo za oblast gejminga, već i mnogo šire.

Kineska grafička kartica, s originalnim kineskim čipom koji je među prvima imao podršku za PCIe Gen 5. Model Moore Threads MTT S80 kineski je „konj“ za globalnu trku u razvoju najboljih GPU čipova. Slika: Moore Threads

U prilog tezi o značaju ovogodišnjeg, ali i budućih izdanja COMPUTEX-a, govori i izjava predsjedavajućeg tajvanskog Savjeta za razvoj spoljne trgovine, Džejmsa Huanga (James C.F. Huang), da COMPUTEX doživljava veliku transformaciju, te da Tajvan ostaje centar globalne revolucije u svijetu računara i razvoja vještačke inteligencije.

Maloprije smo pomenuli da je tajvanski predsjednik najavio podršku institucija u izgradnji električne mreže koja će moći da podrži ubrzan razvoj sve zahtjevnije vještačke inteligencije. Ovdje je interesantno pomenuti stav jednog od urednika portala Tech Radar, Džona Leflera (John Loeffler), koji je pratio obraćanje čelnika NVIDIA-e, Jensena Huanga (Jensen Huang), i zaključio da mu se od najavljenih promjena u svijetu vještačke inteligencije „ledi krv u žilama“. Naime, Lefler očekuje da će ubrzan razvoj NVIDIA čipova iz serije Blackwell koji se koriste za usavršavanje vještačke inteligencije, a za koje NVIDIA inače kaže da će biti pokretači nove industrijske revolucije, dovesti do veoma zabrinjavajućih posljedica, posebno u energetskom sektoru. Prema njegovoj računici, za milion „Blackwell“ čipova bilo bi potrebno nevjerovatnih 1,87 gigavati električne struje, što je mnogo više od onog što može da proizvede čak i jedna nuklearna elektrana. Ovo, smatra Lefler, može dovesti do dodatnog korišćenja izvora energije koji su štetni za planetu, te preopterećivanja energetskih resursa.

1.87 gigavati struje… zvuči poznato? Martiju i Doku je 1985. godine bilo potrebno 1.21 gigavat struje za putovanje kroz vrijeme. Slika: https://wall.alphacoders.com/ (by AlphaSystem)

Osim toga, slažemo se s Leflerovom opaskom da NVIDIA-jin predlog uvođenja ACE avatara koji „ne spavaju, ne jedu i nikada se ne žale na uslove na poslu“ može otvoriti neke nove rizike na tržištu rada.

Kada stavimo po strani fokus na AI, možemo reći da je i ovogodišnje izdanje COMPUTEX-a donijelo mnoštvo zanimljivih noviteta iz oblasti koje nas posebno zanimaju, a to su gejming hardver i softver. U ovom članku izdvojili bismo dvije.

Qualcomm-ova „PC revolucija“

Ono što nas je najviše obradovalo je Qualcomm-ova najava „PC revolucije“. Spoj Windows OS i Qualcomm CPU/GPU čipova je prava poslastica za sve ljubitelje lakih prenosivih računara koji preferiraju Majkrosoftovo okruženje za svakodnevni rad i zabavu u slobodno vrijeme.

Qualcomm najavio novu seriju Windows on ARM uređaja. Jedva čekamo! Slika: COMPUTEX

Do sada smo Windows-Qualcomm kombinaciju, poznatu i kao Windows on ARM (ARM se odnosi na procesorsku arhitekturu), teško imali prilike da vidimo. Sticajem okolnosti, jedan takav prenosivi uređaj koji smo imali prilike da isprobamo dao nam je jedinstven uvid u potencijal Windows-Qualcomm kombinacije. U pitanju je model manje poznate marke Thomson, Neo Z3. Veoma lak (svega 1,1 kg) i tanak, Neo Z3 kombinuje sjajni 8-jezgarni procesor čija 4 jezgra brzih performansi imaju radni takt do 2,96 GHzl, a u paru sa 8 GB LPDDR4 RAM memorije učitavanje Office aplikacija i surfovanje netom funkcioniše besprekorno.

Thomson Neo Z3 u pogonu. Slika naša

Ono što se kod uređaja poput Thomson Neo Z3 može odmah vidjeti je to da pružaju fenomenalne performanse, posebno za rad u Office i alatkama za grafički dizajn, te da zbog kapaciteta Qualcomm čipova koji ne zahtijevaju aktivno hlađenje (dakle, kuler) dolaze u veoma elegantno upakovanim slim kućištima koja ih čine mnogo lakšim od prosječnih laptopova koji teže oko 1,5 do 1,8 kg. Ovako elegantni, tanki, lagani i brzih performansi, uz oko polovinu ili čak trećinu cijene Apple MacBook laptopova, Windows-Qualcomm prenosivi uređaji mogli bi biti pravi hit.

Ako smo do sada Windows on ARM netbook-ove jako rijetko mogli sresti, to u bliskoj budućnosti više neće biti slučaj. Prema najavama izvršnog direktora Qualcomm-a, Kristijana Amona (Cristiano Amon), kompanije Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Microsoft i Samsung će u svojim ponudama ubrzo imati prve Windows Copilot+ PC računare s Qualcomm čipovima iz serije Snapdragon X. Najnoviji „zmaj“ kompanije Qualcomm nudi veoma primamljive performanse zbog činjenice da osim CPU i GPU jezgara nudi i tzv. „NPU“ (neural processing units, tj. jedinice za obradu zadataka vještačke inteligencije), tj. jezgra koja će znatno olakšavati funkcionisanje integrisanog Snapdragon X čipa na način što će svaki sektor čipa obavljati drugačije zadatke, time štedeći resurse i omogućavajući efikasnije hlađenje. Prelazak na Qualcomm čipove, prema ovoj najavi, obezbijediće Microsoftu povratak na lidersku poziciju u oblasti performansi jer su Snapdragon X čipovi mnogo brži i od Apple M3 čipova, ali i od Intelovih procesora iz serije Core Ultra 7. Jedva čekamo da vidimo kako će ultra-laki prenosivi uređaji poznatih brendova izgledati u Windows on Arm izdanju.

Dobre vijesti za ljubitelje ručnih konzola: novi modeli i nove mogućnosti

Druga zanimljivost koju bismo izdvojili tiče se zanimljivih najava u svijetu ručnih konzola. Prema ovim najavama, čini nam se da će slično poput efekta Qualcomm-Microsoft partnerstva na Windows-Intel x86 dominaciju i najavljeni novi modeli ručnih konzola uticati na definitivni kraj ere u kojoj je Valve-ov SteamDeck na kraju dana broj 1 ručna konzola bez obzira na potencijalne alternative.

Tako, recimo, jedna od novih ručnih konzola najavljena tokom COMPUTEX-a, a koja izaziva pažnju, jeste MSI Claw 8 AI+. Prema saznanjima portala PCWorld, radi se o nadograđenoj verziji ne baš proslavljene konzole MSI Claw A1M. MSI ručne konzole su prve koje koriste Intel Core Ultra 7 procesore, te se time razlikuju od svoje konkurencije, koja se oslanja uglavnom na AMD-ove integrisane čipove. Ipak, iako na papiru moćna, MSI Claw A1M se u praksi pokazala lošom, čak toliko da su iz portala TheVerge u martu ove godine ocijenili da se radi o konzoli koju niko ne bi trebalo da kupi. Negativna iskustva s prvom verzijom nisu pokolebala čuveni MSI, već su poslužila kao smjernica za razvoj nove ručne konzole. MSI Claw 8 AI+ konzola će imati FHD ekran dijagonale 8 inča, Thunderbolt 4 USB-C port, bolje trajanje baterije i ergonomski mnogo bolji dizajn koji je baziran na iskustvima korisnika MSI Claw A1M varijante. U čast nove konzole, MSI je ostvario partnerstvo sa gaming studiom Bethesda, a  rezultat saradnje je posebno izdanje MSI Claw konzole u duhu čuvene franšize Fallout. Osim MSI Claw 8 AI+, kompanija već planira i razvoj novih edicija Claw konzola, što nam govori da će konkurencija biti sjajna, a nadamo se i praćena padom veoma visokih cijena.

Veliku pažnju privukla je i najava prvih varijanti ručnih konzola koje će omogućiti korisnicima nadogradnju hardvera, slično kao na PC računarima. Prema informacijama do kojih je došao portal posvećen veoma malim i prenosivim uređajima, Liliputing, najnovija ADATA XPG ručna konzola nazvana „Nia“ donijeće pravu revoluciju u svijet ručnih konzola, s obzirom da će biti prilagođena za community modding, tj. razne izmjene i nadogradnje koje će vršiti sami korisnici. Tako će, na primjer, na novoj konzoli moći da se mijenja ne samo ugrađena SSD memorija, već i RAM memorija, a korisnicima bi u skorije vrijeme sama kompanija trebalo da stavi na raspolaganje upustva za 3D printanje koja bi omogućila da korisnici izrađuju kućište ili dodatke za konzolu po svojim ličnim preferencama. Ovakva vrsta fleksibilnosti i modding kapaciteta je zaista sjajna najava i nadamo se da će i ostale kompanije na tržištu ručnih konzola krenuti ovim putem.

Podijeli na društvenim mrežama: