Prije šest godina, poljski developer 11 Bit Studios izbacio je na tržište igru Frostpunk, koja je brzo postala pravi hit u žanru city-building/survival. Prije desetak dana stigao je i dugoočekivani nastavak, koji se nadovezuje na dešavanja iz prvog dijela i donosi određene novitete u gejmpleju, dok suština ostaje ista – preživjeti ekstremno niske temperature i spasiti jedinu preostalu ljudsku populaciju od izumiranja.
Radnja
Radnja originalnog Frostpunka smještena je u alternativnoj 1886. godini, dok se radnja Frostpunk 2 odvija 30 godina kasnije. Nakon preživljavanja „Velike oluje“ iz prvog dijela, selimo se u period procvata naftne industrije, tj. upotrebe nafte kao novog izvora energije. Bivši zapovjednik (Captain) Novog Londona (glavne lokacije ove igre) je preminuo, pa igrač sada preuzima ulogu upravnika (Steward) i mora da se izbori za opstanak svoje zajednice u surovim vremenskim uslovima, kao i sa društvenim previranjima unutar grada na čijem čelu se nalazi. Novi London pogađaju brojni problemi, poput prenaseljenosti, nestašice hrane i uglja (koji je bio jedini resurs za napajanje velikog generatora u originalnoj igri).
Kampanja u Frostpunk 2 podijeljena je na šest djelova: Prolog i pet Poglavlja. U Prologu, igrač ima zadatak da podigne kamp u blizini olupine jedne lokomotive i da iskoristi njeno ložište kao izvor toplote za kamp u kojem će biti smještena manja grupa izviđača koja je krenula u potragu za Novim Londonom. Za napajanje generatora lokomotive potrebna je nafta, koja se nalazi u ostacima vagona koji su razbacani po mapi. Kada obezbijedi snabdijevanje generatora naftom, igrač mora da osigura sklonište za izviđače i da pripremi dovoljne zalihe hrane za predstojeću oluju.
Nakon uspješno završenog Prologa počinje ono glavno: izviđači uspijevaju da nađu Novi London, koji se nalazi u velikim problemima i potreban mu je novi lider koji će osigurati da grad preživi još jednu ledenu apokalipsu. Kako kampanja odmiče, igrač će se suočavati sa sve većim izazovima: od prenaseljenosti, preko nestašice hrane i drugih resursa, sve do slanja izviđača po sniježnim pustošima u potrazi za novim resursima i lokacijama za kolonizaciju, ali i rješavanja društvenih podjela unutar samog grada i donošenja odluka koje će opredijeliti dalju budućnost Novog Londona.
Gejmplej
Developeri su odlučili da u Frostpunk 2 uvedu određene izmjene kada je u pitanju sam gejmplej. Za razliku od originala, igrač ovdje ne može graditi puteve niti može graditi svaki objekat zasebno. Koncept gradnje u Frostpunk 2 zamišljen je kroz izgradnju distrikta, koji su podijeljeni na distrikte za stanovanje, iskopavanje resursa, distrikte za industriju i logističke distrikte. Prije nego što sagradi ili proširi određeni distrikt, igrač prvo mora da probije puteve kroz naslage snijega i leda. Za to će mu biti potrebna posebna mašinerija za probijanje puteva koja zahtijeva određenu količinu ljudskih i materijalnih resursa.
Kada se pipremi teren za podizanje distrikta, igrač bira pet polja (tajlova) za distrikt koji želi da sagradi. Svaki distrikt ima svoje specifičnosti i zahtjeve i potrebno je obratiti pažnju na te detalje kako se kasnije ne biste našli u problemu. Primjera radi, distrikti za stanovanje treba da se grade što bliže generatoru ili drugim distriktima za stanovanje kako bi objekti u tim distriktima bili prijatni i topli za boravak. S druge strane, distrikti za iskopavanje resursa podižu se na lokacijama na kojima se nalaze ikonice resursa i, po mogućnosti, što dalje od distrikta za stanovanje (ovo jedino ne važi za distrikt za hranu) kako buka koju stvaraju ti distrikti ne bi negativno uticala na stambene distrikte.
U svakom distriktu mogu da se sagrade posebni objekti (koji daju određene bonuse), koje igrač otključava preko tzv. tehnološkog drveta, koje se u Frostpunk 2 zove „Idea Tree“. Kako kampanja bude odmicala i Novi London se sve više širio, tako će dolaziti do društvenih previranja u samom gradu i pojava frakcija. Svaka frakcija ima svoj viziju razvoja grada i, u skladu s tim, svoje zahtjeve koje će redovno iznositi pred liderom (vama) Novog Londona.
Tu na scenu stupa možda i najveća razlika u odnosu na originalni Frostpunk, a to je davanje većeg prioriteta donošenju odluka kroz izglasavanje zakona od kojih zavisi sudbina grada, ali i trajanje mandata novog upravnika. Sva politička pitanja od značaja za grad rješavaju se u Vijeću (Council) koje ima 100 mjesta. U Vijeću se nalaze predstavnici svih frakcija koji svojim glasovima odlučuju o sudbini predloženih zakona. Igrač ima opciju da uoči glasanja pregovara sa predstavnicima svake frakcije u Vijeću kako bi ih ubijedio da glasaju Za ili Protiv određenog zakona, a zauzvrat mora toj frakciji da ispuni neko od ponuđenih obećanja kako bi pridobio njihovu naklonost.
Takođe, igrač u jednom trenutku može otključati „navođeno glasanje“ (Guided Voting) kako bi obezbijedio brzo i lako izglasavanje željenih zakona. Međutim, treba imati u vidu da navođeno glasanje sa sobom nosi i negativne posljedice jer frakcije koje se protive određenom zakonu biće još radikalnije u svom djelovanju ako prečesto koristite ovu opciju. Izglasavanje zakona u Frostpunk 2 je toliko važno da vam u jednom trenutku može izgledati kao da se igra sastoji samo od ovog aspekta. Ako ne ispunjavate zahtjeve frakcija i ne izglasavate potrebne zakone, tenzije u gradu postajaće sve napetije, što na kraju može dovesti do glasanja o vašem povjerenju, a u najgorem slučaju i do vašeg otpuštanja i završetka igre. Zato je potrebno da igrate strpljivo i pratite raspoloženje i očekivanja frakcija i potrudite se da im maksimalno izađete u susret.
Mapa
Kao što je već poznato, glavna lokacija u Frostpunk 2 ostaje Novi London. Ipak, teritorija igre povećava se kada sagradite prvi logistički distrikt, što vam daje pristup mapi sniježnih predjela koja istražujete slanjem ekspedicija. Svaka lokacija ima svoj nivo opasnosti (koji se može ublažiti istraživanjima u tehnološkom drvetu) i resurse koje možete da pošaljete direktno u grad preko članova ekspedicije ili, ako je to moguće, da sa određene lokacije eksploatišete resurse i otpremate ih u glavni grad. Osim resursa, naići ćete i na naseljive zone koje možete da nastanite tako što ćete poslati dio populacije Novog Londona i nakon toga da šaljete resurse iz te lokacije u glavni grad i obrnuto. Ovo je posebno važno u kampanji, kada treba pronaći izvore nafte i obezbijediti zalihe za napajanje generatora u Novom Londonu kako bi se preživio nalet sniježne oluje.
Osim glavne kampanje, koja za cilj ima upoznavanje s mehanikom igre, igrači mogu da se oprobaju u sandbox modu „Utopia Builder“, gdje biraju različite scenarije i početne frakcije. Dostupna je i alatka za modove (FrostKit) kako bi ovaj segment igre bio još zanimljiviji.
Muzika
Frostpunk franšiza ne bi bila to što jeste da nije sjajne muzike koja savršeno upotpunjuje ambijent i daje dodatnu dozu dramatičnosti tokom igranja. Ono što je dobro ne treba mijenjati, pa su se tako u 11 Bit Studios odlučili za nastavak saradnje s izuzetnim kompozitorom Pjotrom Musijalom (Piotr Musial), koji je komponovao muziku i za Frostpunk 2.
Zaključak
Originalni Frostpunk podigao je ljestvicu veoma visoko, tako da developeri pred sobom nijesu imali nimalo lak zadatak. Trebalo je napraviti nastavak koji će donijeti određene novitete, a da se pritom ne izgubi suština gejmpleja ove franšize. I utisak je da je tim iz 11 Bit Studios u tome uspio. Frostpunk 2 nastavlja stopama svog prethodnika, ali donosi pravo osvježenje u gejmpleju koje uopšte ne kvari koncept ove franšize. Naprotiv, uvođenje distrikta i probijanja puteva predstavlja veoma interesantno i dobro osmišljeno odstupanje u odnosu na original i čini se da u tom dijelu FP2 stvara manji pritisak na igrača nego što je to slučaj u originalnoj igri. S druge strane, značajno veću težinu po ishod igranja u FP2 ima donošenje odluka i izlaženje na kraj s neprestanim podjelama u društvu. Za ovaj segment možemo reći da zadaje mnogo glavobolje tokom igranja, ali vas ujedno tjera da razmišljate i izvagate šta?, kako? i kada? treba uraditi i sa kojom frakcijom treba sarađivati, jer igra je takva da ne možete svakome da udovoljite i odricanja su neminovna. Kada sve ove elemente spojimo u jednu cjelinu, dobijamo igru koja je pravi predstavnik žanra city-builder/survival. Zato nema dileme da Frostpunk 2 zaslužuje čistu desetku!