Vraćamo se starim dobrim naslovima iz ere retrogejminga. Ovog puta prisjećamo se Konamijevog klasika za SEGA Mega Drive konzolu (poznatu i kao SEGA Genesis) – Castlevania: The New Generations.
Na sjevernoameričkom tržištu poznat i kao Castlevania: Bloodlines, ovaj naslov predstavlja svojevrsni Castlevania specijal za SEGA Mega Drive konzolu koji je izašao marta 1994. godine, a ujedno je i jedini Castlevania naslov pripremljen za ovu konzolu. U pitanju je deveti po redu naslov iz jedne od najuspješnijih i najpopularnijih Konamijevih franšiza koja je debitovala davne 1986. godine i to na Nintendo NES konzolama (za komplet Castlevania istorijat pogledajte odlično urađen zvanični Konamijev portal posvećen ovoj franšizi). Castlevania je, podsjetimo, u gejming svijet uvela jedinstven spoj priče o vampirima i drakulama, horora, gotike, akcione avanture i kompleksnog platformskog gejmpleja kojeg prati fenomenalna ambijentalna muzika uglavnom inspirisanama djelima klasične muzike. Bloodlines je sjajan primjerak svih prethodno navedenih karakteristika, a uspio je da SEGA Mega Drive konzolu uzdigne do visina, posebno u pogledu iskorišćenosti njenog skromnog hardverskog potencijala (o tome kako je SEGA pokušavala da „nadomjesti“ de facto hardversku inferiornost u odnosu na Nintendo možete pročitati u našem specijalu posvećenom ratovima konzola).
Priča naslova Castlevania: The New Generation prati avanturu dva „lovca na vampire“, Džona Morisa (John Morris) i njegovog druga iz djetinjstva Erika Lakardea (Eric Lecarde), koji pokušavaju da spriječe zloglasnu groficu Elizabet Bartli (Elizabeth Bartley) u namjeri da oživi grofa Drakulu, kojeg je Džonov otac, Kvinsi Moris (Quincy Morris), ubio 1897. godine. Radnja igre odvija se u 1917. godini, a prema zvaničnoj priči predstavljenoj u uputstvu koje je tada štampano uz igricu pojašnjava se i da je groficu iz 15. vijeka, poznatu po vampirskim tendencijama, oživjela neka „neiskusna“ vještica, te da je cilj grofice Bartli nakon povratka u život bio da oživi i svog rođaka – grofa Drakulu. Kako je ona za te potrebe krenula u prikupljanje „mračnih sila“ širom Evrope, tako ova igra ima nivoe raspoređene po zamkovima širom evropskog kontinenta. Naravno, s obzirom na to da je sjedište grofa Drakule u Rumuniji, tu i počinje vaša gejming avantura.
Kao što rekosmo, The New Generation/Bloodlines je sjajan primjerak svih najboljih karakteristika po kojima je cijela Castlevania franšiza prepoznatljiva. Platformski gejmplej je vrlo zahtjevan i uključuje borbu protiv raznoraznih demona, mini bosova i glavnih bosova, te snalaženje na složenim nivoima koji testiraju vještine i strpljenje igrača – poput tornjeva koji padaju i prostorija u kojima se šeta naopačke (vidi gejmplej za nivo 6 ispod).
Gejmplej je dodatno obogaćivala mogućnost izbora između dva glavna junaka koji se razlikuju po svojim vještinama, pa su samim tim način i težina prelaženja nivoa zavisili od ove odluke. Dodatno, igrica je imala čak 4 različita završetka.
Grafika je vrlo živopisna iako je igrica pripremana za konzolu sa 16-bitnim centralnim procesorom i grafičkim procesorom (Video Display Processor ili VDP) koji je nudio skromnu paletu od 512 boja. Štaviše, reklo bi se da je Konami ovim naslovom uspio da izvuče maksimum iz SEGA hardvera.
Šest glavnih nivoa (Stages) krasi veoma bogata kolekcija ambijentalne muzike koju je stvarala sada već poznata japanska kompozitorka Mičiru Jamane (Michiru Yamane). U intervjuu za Game Developer, Jamane otkriva da se interesovanje za kombinaciju klasične muzike i „mračnih“ elemenata gotike javilo još tokom školovanja, te da je svoju disertaciju posvetila djelima Johana Sebastijana Baha. Ona otkriva da je Castlevania: The New Generation jedan od prvih naslova za koji je komponovala te da je velika prekretnica u njenoj karijeri bio angažman na još jednom retrogejming klasiku – Castlevania: Symphony of The Night. Zanimljivo, Jamane je na pitanje koji joj je hardver za zvuk (sound chip) bio najdraži za rad u to vrijeme odgovorila da je to upravo onaj iz SEGA Mega Drive konzole.
Uprkos uspjehu i veoma značajnom mjestu u istoriji gejminga, Castleavnia: Bloodlines nažalost nije do sada dobio niti rimejk niti re-izdanje za neku od popularnih savremenih platformi kao što je to bio slučaj s Castlevania: Symphony of The Night, Castlevania: Dracula X, Castlavnia: Aria of Sorrow, Castlevania: Harmony of Dissonance i Castlevania: Circle of the Moon. Ipak, zahvaljujući kolekcionarima starih igara i danas je moguće prisjetiti se ovog klasika i to uglavnom preko dostupnih onlajn emulatora.