tvoj svijet tehnologije

free

Tomb Raider specijal, drugi dio

Nakon što smo u prvom dijelu predstavili priču o legendarnom britanskom studiju Core Design i njihovom najvećem projektu koji im je donio svjetsku slavu, došlo je vrijeme da se osvrnemo na drugi dio sage o najpopularnijoj junakinji u gejming svijetu.

U novom specijalu nastavljamo priču o jednoj od najpopularnijih video igara ikada. Nakon što smo u prvom dijelu predstavili priču o legendarnom britanskom studiju Core Design i njihovom najvećem projektu koji im je donio svjetsku slavu, došlo je vrijeme da se osvrnemo na drugi dio sage o najpopularnijoj junakinji u gejming svijetu.

Kao što smo istakli ranije, sedam godina napornog rada legendarnog britanskog studija završili su neslavno 2003. godine s nedovršenim ali i ambicioznim projektom nazvanim Tomb Raider: The Angel of Darkness. Nakon ne pretjerano inovativnih djelova The Last Relevations i Chronicles, The Angel of Darkness je konačno odsvirao kraj malom britanskom studiju koji više nije mogao da izdrži ubitačan tempo pripreme novih djelova sage o Lari Kroft u jako kratkom periodu. Jednostavno, došlo je bilo vrijeme da se naprave krupne promjene kako bi se spasila franšiza (i naravno, zaradio novac). Izdavač Eidos Interactive odlučio je da priču o Lari Kroft povjeri američkom studiju Crystal Dynamics, te je tako Lara vaskrsla u novom izdanju koji je uglavnom oduševio njene fanove.

Tomb Raider: Legend (2006) – Lara u novom ruhu

Deset godina nakon izlaska prvog Tomb Raider-a na scenu je stupio prvi dio nove trilogije o čuvenoj arheološkinji Lari Kroft i to u izdanju pomenutog američkog studija. Larin kreator, Tobi Gard (Toby Gard), vratio se na veliku scenu i postao stručni konsultant. Izdavači su znali da je za uspjeh potrebno vratiti Tobija u tim. Osim Tobija, značajan doprinos novom Tomb Raider-u dali su tvorac priče Erik Lindstrom (Eric Lindstrom), glavni dizajner likova Kam Ju (Kam Yu), programeri Skot Kroc (Scott Krotz) i Erin Kato (Erinn Catto), kao i kompozitor Troels Folman (Troels Folmann). Glas Lari Kroft u komplet trilogiji posudila je britanska glumica Kili Hejvs (Keeley Hawes).

Legend je zamišljen kao prvi dio trilogije koja je predstavila nešto drugačiju Laru. Ovog puta, igrači se upoznaju s Larom koja je, zajedno sa svojom majkom, preživjela pad privatnog aviona i to negdje na Himalajima (Nepal). Nakon što su sklonište potražile u dubini planine, brzo su oktrile da ta oblast krije i neke opasne tajne. Ne znajući o čemu je riječ, radoznala Lara je aktivarala jedan od artefakata što je rezultiralo time da njena majka bude uvučena kroz neki misteriozni portal. Lara nikad nije saznala šta se tačno desilo tog trenutka niti šta je na kraju bilo s njenom majkom.

Nakon ove tragične nesreće Laru je podizao njen otac, poznati arheolog. Veoma načitana i radoznala (kada šetate s Larom kroz ogromnu vilu Kroftovih i naiđete na ogromnu biblioteku čućete kako ona kaže „Ovo sam već sve pročitala“), Lara je nakon očeve smrti nastavila da se usavršava u oblasti arheologije. Njeno interesovanje za jedan artefakt u Boliviji dobija posebno mjesto u ovom dijelu, a saznajemo da je ovog puta u priču uvezana i sudbina dvije Larine dobre drugarice: Anaje i Amande.

Zanimljivo je kako su developeri iz Crystal Dynamics-a kroz priču provukli dosta elemenata britanske istorije, pa i čuvenu legendu o kralju Arturu i maču iz kamena. Baš kao i u čuvenoj legendi, tako i u ovom dijelu Tomb Raider-a susrećemo se s artefaktom u obliku mača koji se nalazi u kamenu, a koji ima magične moći. Na sličnost s legendom o kralju Arturu ukazaće i glavni junaci priče: Zip i Lara.

Legend je fanovima Tomb Raider-a konačno donio ono što su dugo čekali, makar kada su u pitanju kompleksnost priče, tečnost gejmpleja, poboljšane kontrole, sjajan spoj 3D okruženja i ambijentalne muzike, a ponajviše – Lara u „HD“ izdanju.

Misterija nestanka Larine majke, kao i čudan povratak njene drugarice Amande za koju se na početku mislilo da je stradala u jednoj arheološkoj iskopini koju su ona i Lara zajedno istraživale, postavili su dobru osnovu za uzbudljiv razvoj priče čiji kraj nikako ne možete predosjetiti. Putovanje u Boliviju, Peru, pa čak i jednu napuštenu sovjetsku fabriku u kojoj ćete imati priliku da oživite čuveni Teslin eksperiment daju ovom Tomb Raider-u sve preduslove za odličnu ocjenu.

Sjajan novitet koji je uveo Tomb Raider: Legend je vožnja motorom čuvene italijanske marke Ducati! Ovaj dodatak pokazao se kao savršen za našu glavnu junakinju koja obožava avanture, a igračima pruža par nivoa s pravom adrenalinskom borbom.

Naravno, novi dio nije baš savršen. Zanimljiva arheološka nalazišta i misteriozne antičke mehanizme unekoliko će pokvariti dueli s prilično naivnim vojnicima koji uz sve to izgledaju potpuno isto. Čini mi se da su developeri mogli da ulože dodatni napor da na ovom polju predstave nešto bolji gejmplej. Inače, prisutni su Larini karakteristični pištolji s beskonačno mnogo municije, kao i druge vrste vatrenog oružja s ograničenom municijom. Borba je pomalo dosadna i predvidiva, pa je otkrivanje drevnih grobnica ipak bolja komponenta ovog naslova.

Što se tiče ambijentalne muzike, rekao bih da je kompozitor Troels Folman odradio fenomenalan posao. Poseban utisak na mene, ali i ogromnu zajednicu fanova Tomb Raider-a, ostavile su kompozicije koje prate Larinu vožnju motorom kao i šetnju kroz vilu Kroftovih. Interesantno je istaći da je muzika koja prati istraživanje vile Kroftovih postala toliko popularna među fanovima da su mnogi pripremili i „produžena“ izdanja od po nekoliko sati i to za potrebe učenja ili relaksacije.

Novi dio Tomb Raider-a ocijenjen je visokim ocjenama kako eksperata tako i gejmera. Eksperti su verzijama za PC i Xbox 360 u prosjeku dali ocjenu 82/100, a verziji za PlayStation 80/100 (Metacritic Metascore). Gejmerima se najviše svidjela verzija za PC kojoj su dali 7,9/10, dok su verzijama za PS2 i Xbox 360 dali ocjenu 7,5/10 (Metacritic User Score).

Tomb Raider: Anniversary (2007) – Trideset godina Lare Kroft

Veliki jubilej Tomb Raider-a, 10 godina na gejming sceni, proslavljen je drugim dijelom Crystal Dynamics-ove trilogije koji je prikladno nazvan „Godišnjica“ (Anniversary). U potpunosti inspirisan prvim dijelom iz 1996. godine, Anniversary gejmere vraća u drevne grobnice na području Perua gdje je izvorno i počela Larina potraga za artefaktom s misterioznog antičkog ostrva Atlantida.

Uvodna scena, u kojoj Lara sjedi u jednom hotelu u Indiji a prilazi joj neki nepoznati muškarac s ponudom od famozne Žaklin Natle, sada je komplet redizajniran u HD verziji. Ponovo imamo priliku da gledamo kako Lara putuje za Peru, te kako jadni šerpas gine ispred ulaza u grobnicu koja je smještena duboku u planini kojom vladaju vukovi i, kako je to inače izvorno predstavljeno, dinosaurusi.

Teško je obuzeti se osjećaju nostalgije dok prolazite prve nivoe legendarnog klasika starog skoro tri decenije. Baš kao nekada, prati vas tišina dok otkrivate dubinu planine koja krije tajne nekog drugog svijeta i tek poneki zvuk ambijentalne muzike. S vremena na vrijeme aktiviraju se i legendarne note Nejtana Mekrija koje popunjavaju dinamične duele s vukovima i dinosaurusima.

Developeri su redizajnirali klasik tako što su dosta elemenata ostavili baš kao i u originalu, ali su uveli i znatan broj noviteta. Tako, na primjer, kada morate sastaviti mehanizam koji je sačinjen od nekoliko točkova nećete ići u tri različite prostorije da tražite rezervne djelove (kao u prvom dijelu), već će isti biti rasuti u vašoj okolini. Sastavljanje svih djelova pokreće mnogo veći i kompleksniji mehanizam nego što je to bio slučaj s klasikom iz ’96. Naravno, tu su i akrobatski potezi s šipkama koje vire iz zidina kao hvatanje za konop koji izvorno nisu bili predviđeni za prelaženje nivoa.

Meni se redizajn ovih karakterističnih djelova iz 1996. godine učinio ne baš uspješnim. Više su mi se sviđali stari mehanizmi i način na koji se do njih dolazilo, iako je to ponekad bilo frustrirajuće zbog jako teških kontrola (o tome možete čitati više u prvom specijalu).

Igra, nažalost, ima dosta bagova i oni su primjetni. Posebno mi je ugođaj pokvario zabagovani T-Reks. Umjesto što sam mogao da ga eliminišem kao nekad s nekoliko hitaca iz sačmare, sada sam morao da ga navodim na neke bodlje jer u suprotnom njegovi helti nisu mogli skroz da se „potroše“. Problem je u tome što se tirinosaurus često zabaguje na jednoj lokaciji, pa umjesto da trči za mnom ka bodljama, on samo urla i crveni se od bijesa. Pet mukotrpnih minuta pucanja iz pištolja svelo je njegovu energiju na minimum, ali se baš onda „sjetio“ da krene da me napada pa sam tu „izginuo“. Ovaj bag prilično je pokvario ugođaj daljeg igranja.

Inače, zanimljivo je istaći da vilu Kroftovih možete posjetiti još samo ovaj put, makar kada je ova trilogija u pitanju. I ovog puta prisutna je kvalitetna ambijentalna muzika koja ovaj „gratis nivo“ čini sjajnom opcijom za relaksaciju u slobodno vrijeme.

Anniversary je pokupio odlične ocjene publike i kritičara. U prosjeku, kritičari su naslovu dali ocjenu 83/100 za PC te 77/100 za Xbox 360 verziju. Iz GameSpot-a su prokomentarisali da je uspjeh Anniversary-ja dvostruk: prvo, zbog uspješnog vraćanja uspomena iz ’96 i drugo, zbog stvaranja nove dinamična avanture koja je zanimljiva i u 2007. godini (kada je i rađena originalna recenzija). Prema podacima metacritic-a (User Score), fanovi su najbolje ocijenili verziju za PS2 (8,6/10), potom verziju za Xbox 360 (8,4/10) i PC (8,1/10). Najviše im se svidjelo kako je vizuelno dotjeran legendarni klasik te kako su developeri olakšali prelaženje nekad frustrirajućih nivoa, no dosta kritika upućeno je na gotovo suvišan „adrenaline“ mod, ne baš dinamičan AI, kao i uvođenje nekih noviteta poput penjanja po stubovima i trčanja po zidovima nalik na ono iz „Prince of Persa“.

Tomb Raider: Underworld (2008) – Larino posljednje putovanje

Posljednji dio Crystal Dynamics trilogije na neki način je i posljednji dio Lare Kroft kakvu smo nekad poznavali. Priča o Larinim roditeljima, njenoj drugarici Amandi i vili Kroftovih ovdje će dobiti svoj kraj. Kakav će on biti neću otkrivati, ali svakako da ga vrijedi otkriti.

Underworld počinje prilično dramatično: vidimo Laru koja bježi kroz plamenom zahvaćenu vilu Kroftovih, te Zipa koji puca na nju. Ovakav uvod zasigurno će vas ostaviti bez teskta. Otkud vila Kroftovih u plamenu? Otkud Zip puca na Laru? Ispostaviće se da sve to ipak nije bio san već surova realnost.

A da bi otkrili šta se zapravo desilo da bi uslijedilo ovako užasan slijed događaja, moraćemo da pratimo Larino otkrivanje dubina Sredozemnog mora. Od Lare saznajemo da je njen put determinisalo jedno važno otkriće koje je potrvdilo sumnje njenog pokojnog oca da se možda baš u toj oblasti kriju odgovori u vezi s mitskim počivalištem kralja Artura (Avalon) i nestankom njene majke.

Dubine Sredozemnog mora, ispostaviće se, skrivaju grobnice iz nordijske mitologije. Lara će tu otkriti grobnicu posvećenu bogu groma, Toru, a u njoj jedan jako moćan predmet – Torovu rukavicu. S tom rukavicom, onaj ko je nosi može da pomjera brda i planine, ali i da drži čuveni Torov čekić. Naravno, Lara nije jedina koja je saznala za ovaj artefakt. Ispostaviće se da je nju grupa Amandinih plaćenika pratila, pa je jedan od njih uspio da joj otme Torovu rukavicu i ostavi je da se sama snalazi u ruševinama.

Lara će uspjeti da se izvuče iz ruševina, a otkriće da je brod s kojeg su došli Amandini plaćenici usidren relativno blizu njene jahte. Odlučna da vrati Torovu rukavicu, Lara odlazi na neprijateljski brod. Tamo će je sačekati mnoga iznenađenja, a možda najveće od njih da je Amanda pronašla Žaklin Natlu (koja je zapravo zlo stvorenje s mitskog ostrva Atlantida iz prvog dijela) i zarobila je. Natla će Lari otkriti samo dio slagalice koji je vodi u Tajland.

Underworld je, gledano iz ugla franšize, donio definitivno najljepše vizuelne efekte. Novi endžin donio je sjajno 3D okruženje, ali i mnogo bolju pokretljivost glavne junakinje što je naišlo na brojne pozitivne ocjene kritičara i publike.

Za sjajnim 3D okruženjem nije puno zaostajala ni kvalitetna ambijentalna muzika kompozitora Troelsa Folmana. Posebno se ističe instrumental koji krasi istraživanje prašuma na Tajlandu.

Ipak, svi ti sjajni audio i vizuelni efekti nisu mogli da poprave generalno „zabagovanu“ igricu. Već u samom startu srijećete dosadan bag koji će vam onemogućiti da kocke koje su važne za pokretanje mehanizma pomjerite na odgovarajuće mjesto. Umjesto da ih Lara samo spusti na odgovarajuće mjesto, ove kocke joj jednostavno „lete“ iz ruke na potpuno drugi kraj prostorije. Ispostaviće se da je rješenje u paljenju opcije „V-Sync“ (podešavanja grafike).

Osim bagova, penjanje i hvatanje za ivice stubova i stijena je napravljeno s priličnim propustima. Ono što mi je posebno privuklo pažnju je činjenica da jedan pauk može da obori Laru i poremeti je u njenom inače besprekornom skoku.

Kritičari su bili prilično zadovoljni s posljednjim dijelom trilogije. PC Gamer je naslovu dao čak 90/100 i to ponajviše zbog sjajno odrađenih zagonetki (prema njihovom mišljenju). U prosjeku, metascore za ovaj naslov je 80/100 za PC, 76/100 za Xbox 360 i 75/100 za PS3. S druge strane, gejmeri su bili manje impresionari. Ja bih se, generalno, složio se s ocjenom korisnika AndrewP koji je za PC verziju, između ostalog, rekao:

Gotovo nemogući skokovi i random umiranja su redoslijed koji vas čeka dok pokušavate da otkrijete koji putevi su dozvoljeni a koji su samo dekorativni. Nespretne i preduge animacije glavnih junaka ne uspijevaju da poprave utisak baš kao ni povremeno zaglavljivanje u teksture. (AndrewP, Metacritic User Score 5/10)

Kao velikom fanu Tomb Raider franšize bilo mi je žao što se priča o Lari Kroft završila s ovim naslovom. Nakon Underworld-a, uslijedio je jedan zanimljiv spin-off (Lara Croft and the Guardian of Light) koji je Laru predstavio u duhu dobrih starih arkadnih igara za konzole. Ovaj naslov pruža sjajnu zabavu i nov način da se iskusi Tomb Raider. Kritičari i publika pozitivno su ocijenili ovaj „iskorak“ u franšizi.

U vrijeme kada je pripreman pomenuti spin-off, dogodilo se i preuzimanje Eidos Interactive od strane Square Enix-a. Promjene koje su uslijedile u strukturi kompanije i njenim planovima rezultiraće i predstavljanjem jednog potpuno drugačijeg Tomb Raider-a koji se publici i kritičarima prilično svidio iako po meni on predstavlja nešto potpuno drugačije od Tomb Raider franšize na koju sam navikao. Lara koja se razvija pod okriljem Square Enix-a je mračnija, realističnija i sklonija povredama. U Tomb Raider (2013) imamo priliku da se upoznatmo s tom novom Larom koja bježi iz neke horor zamke, pada na željezo koje će joj proći kroz abdomen i potom ranjena šepa kroz mračne predjele. Njeno glavno oružje više nisu dva karakteristična pištolja s beskonačno mnogo municije već – luk i strijela.

2023. godine dogodile su se dvije važne stvari za franšizu. U aprilu je studio Crystal Dynamics ozvaničio početak rada na najnovijem Tomb Raider naslovu koji će biti pripremljen u jednoj od najboljih alatki za stvaranje virtuelnih svjetova – Unreal Engine 5. A onda je u avgustu uslijedilo i veliko preuzimanje Crystal Dynamics, Eidos-Montréal, Square Enix Montréal kao i prava na razvoj franšza poput Tomb Raider, Deus Ex i Thief od strane Embracer Group. Kako prenosi IGN, projekat preuzimanja koštao je nevjerovatnih 300 miliona dolara. U pitanju je ogromna multinacionalna kompanija sa sjedištem u Švedskoj koja trenutno ima 131 studio za razvoj igara i preko 15000 zaposlenih u 40 zemalja širom svijeta. Svakako da su u pitanju važni procesi koji će uticati na dalji razvoj franšize.

Naravno, promjene za ovako staru franšizu su svakako neophodne. Stara matrica se odavno istrošila, pa je došlo vrijeme da upoznamo neku drugu Laru. Ipak, meni je ona „stara“ i dalje najdraža.

Pripremio: Boris Lipovina

Podijeli na društvenim mrežama: